Różnego rodzaju kasze stanowią bardzo popularny dodatek do dań, szczególnie mięsnych. Kasza pojawia się więc jako towarzyszka bitek, pulpetów, a zwłaszcza gulaszów, gdyż wspaniale smakuje z gęstymi sosami. Można ją wszakże wykorzystywać także na inne sposoby, jako składnik bardziej złożonych potraw. Kasza świetnie sprawdzi się w charakterze farszu czy też składnika farszu. Faszerować kaszą możemy gołąbki, zapiekaną paprykę czy cukinię. Równie dobrze kasza spisuje się jako farsz do mięs – na przykład drobiu albo wołowiny.
Kasze sprawdzą się również w zupach, zapiekankach, kaszotto i sałatkach. W przypadku zup możemy postawić na kaszę jęczmienną, która świetnie pasuje do zup, których wywar przygotowany został na wędzonkach. Często też podaje się zupy z grysikiem, czyli kaszą manną. To dobre rozwiązanie dla dzieci, ale dorośli też chętnie wracają do tego smaku. Zapiekanki z kaszą przygotowuje się bardzo podobnie jak zapiekanki z ryżem czy makaronem. Kaszę wstępnie się gotuje, następnie miesza z wybranymi dodatkami (warzywami, mięsem, grzybami), przekłada całość do naczynia żaroodpornego, dodaje sos i starty żółty ser, po czym zapieka w piekarniku. Kaszotto z kolei to alternatywa dla risotto, które przygotowuje się z ryżem. W przypadku kaszotto kaszę dusi się razem z wybranymi składnikami (ponownie mogą to być warzywa, mięso czy grzyby), podlewając bulionem, aż wszystkie składniki zmiękną, a płyn zostanie wchłonięty przez kaszę. Sałatki natomiast przygotowuje się często z dodatkiem kaszy kuskus, choć nie jest to regułą. Kaszę do sałatki należy wcześniej ugotować (lub zalać wrzątkiem, jeśli to kasza kuskus) i ostudzić. Następnie możemy ją połączyć z wybranymi składnikami sałatki i wybranym sosem sałatkowym.
W sklepach możemy dostać różne rodzaje kasz: gryczaną, jęczmienną, kuskus, kaszę mannę, pęczak i inne. Ich przygotowanie jest zwykle bardzo proste, niektóre – jak kuskus – nie wymagają nawet gotowania. Dlatego warto sięgnąć po przepisy z kaszą i polubić się z tym uniwersalnym, smacznym składnikiem.